Zasady realizacji transportu przez Zespoły Transportu Medycznego
Pogotowia Ratunkowego w Legnicy
Informujemy, że od 1 kwietnia 2020 r. Pogotowie Ratunkowe w Legnicy jest realizatorem udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju pomoc doraźna i transport sanitarny, w zakresie świadczeń udzielanych przez zespoły transportu medycznego.
Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są przez zespół transportu medycznego Pogotowia Ratunkowego w Legnicy tylko i wyłącznie w przypadkach określonych przepisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2023 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. 2023, 870 tj.), tj. w przypadku konieczności przetransportowania pacjenta między świadczeniodawcami realizującymi świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego, w następujących stanach chorobowych:
3) stany wymagające interwencji chirurgicznej i po zabiegach;
4) inne (np. drgawki).
Realizacja:
Świadczenia obejmują transport oraz udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej przez zespół transportu medycznego w szczególności w przypadku konieczności:
1) niezwłocznego wykonania zabiegu u innego świadczeniodawcy;
2) zachowania ciągłości leczenia u innego świadczeniodawcy.
Jednocześnie informujemy, że wprowadzenie nowego świadczenia gwarantowanego (świadczenia udzielane przez zespół transportu medycznego), nie zwalnia świadczeniodawców udzielających świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne z obowiązku zapewnienia świadczeniobiorcom transportu sanitarnego w ramach kompleksowości na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2024, 146 tj.) oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2023 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. 2023, 870 tj.).
Personel Zespołu Transportu Medycznego:
Świadczenie opieki zdrowotnej jest realizowane przez co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarkę systemu w rozumieniu art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. 2023, 1541 tj.) lub ratownika medycznego.
W przypadkach uzasadnionych medycznie dostęp do opieki lekarskiej odpowiedniej do stanu zdrowia pacjenta zapewnia świadczeniodawca realizujący świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego zlecający świadczenie transportu.
Uwaga: w przypadku nie zapewnienia przez zlecającego obsady lekarskiej na czas transportu w sytuacji gdy stan chorego tego wymaga – zespół transportu medycznego NIE BĘDZIE REALIZOWAŁ ZLECENIA.
Przypadki uzasadnione medycznie, wymagające opieki lekarskiej to wszystkie czynności i zabiegi, których może wymagać pacjent podczas transportu, wybiegające poza świadczenia zdrowotne inne niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego lub pielęgniarkę systemu samodzielnie, określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2023 roku (Dz. U. 2023, 1180 z późn. zm.) w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Zespół transportu medycznego nie zapewnia usługi transportu powrotnego lekarza (po wykonaniu zlecenia) do szpitala jeżeli jednostka, z której jechał znajduje się poza miejscowością, w której stacjonuje ZTM.
Wyposażenie Zespołu Transportu Medycznego składa się z:
1) kardiomonitor w opcji defibrylatora;
2) pulsoksymetr odrębny i w opcji defibrylatora;
3) urządzenie do nieinwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi;
4) urządzenie do pomiaru temperatury ciała;
5) defibrylator z opcją:
a) monitorowania,
b) pulsoksymetrii,
c) kardiowersji,
d) stymulacji zewnętrznej;
6) zestaw do intubacji i wentylacji (worek samorozprężalny);
7) pompę infuzyjną;
8) respirator transportowy;
9) ssak przenośny.
W przypadkach uzasadnionych medycznie dodatkowe wyposażenie wymagane podczas transportu zapewnia świadczeniodawca realizujący świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego zlecający świadczenie.
Zgłoszenie:
Potrzebę realizacji transportu dokonuje świadczeniodawca realizujący świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego, po uprzednim ustaleniu miejsca w ośrodku docelowym. Zlecający świadczenie zleca transport poprzez zgłoszenie telefoniczne. Świadczeniodawca realizujący transport po odebraniu zgłoszenia, przyjmuje i realizuje zgłoszenia według kolejności, na podstawie przeprowadzonego wywiadu, z uwzględnieniem stopnia pilności wpływających zgłoszeń dotyczących transportu medycznego, wynikającego ze stanu zdrowia pacjenta. Zgodnie z obowiązującą świadczeniodawcę dokumentacją (karta przyjęcia zgłoszenia dla zespołu transportu medycznego), niezbędnym jest podanie następujących informacji:
– dane pacjenta (imię, nazwisko),
– PESEL
– rozpoznanie (kod ICD 10),
– dane zlecającego transport (nazwa szpitala, adres, oddział zlecający, nazwisko lekarza zlecającego transport, nr kontaktowy do lekarza zlecającego transport),
– miejsce transportu pacjenta (nazwa szpitala, adres, oddział, nazwisko lekarza, z którym uzgodniono transport, nr kontaktowy do lekarza z którym uzgodniono transport),
– dodatkowe wyposażenie ambulansu (pompa, tlen, respirator, kardiomonitor, etc.),
– cel transportu,
– dodatkowe informacje
Uwaga: w przypadku braku potwierdzenia miejsca w ośrodku docelowym, zespół transportu medycznego NIE BĘDZIE REALIZOWAŁ ZLECENIA.
Obszary działania ZTM: nr telefonu: +48885 801 912
– Miedziowe Centrum Zdrowia, MCZ Lubin, M. Skłodowskiej-Curie 54, 59-301 Lubin
– Regionalne Centrum Zdrowia, RCZ Lubin, gen. Józefa Bema 5-6, 59-300 Lubin
– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, ul. Iwaszkiewicza 5 59-220 Legnica,
– Jaworskie Centrum Medyczne, ul. Szpitalna 3, 59-400 Jawor,
– Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka Sp. z o.o. ul. Hoża 11 59-500 Złotoryja
– Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryi, ul. Szpitalna 9 59-500 Złotoryja
– Głogowski Szpital Powiatowy sp. z o.o., ul. Kościuszki 15, 67-200 Głogów
INFORMUJEMY, ŻE PROWADZONE ROZMOWY W SĄ NAGRYWANE.
UWAGA !
Zespoły transportu medycznego, realizujące świadczenie przez Pogotowie Ratunkowe w Legnicy nie mogą być wykorzystywane do transportu sanitarnego,
w szczególności w przypadku:
– transportu pacjenta do innego podmiotu celem przeprowadzenia konsultacji specjalistycznej (i z powrotem),
– transportu pacjenta do innego podmiotu na badania diagnostyczne, np. TK, MRI, itp. (i z powrotem),
– transportu materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych.