Szanowni Państwo,

 

W związku z wyjątkową sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, rosnącym zapotrzebowaniem na krew ze szpitali i kurczącymi się jej zapasami, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawanie krwi.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w najbliższy czwartek, 25 czerwca br. już po raz 26. organizuje akcję oddawania krwi. Zostanie ona przeprowadzona na parkingu przed siedzibą Urzędu przy Wybrzeżu J. Słowackiego 12-14, w godzinach 9:00-13:00. Krew będzie można oddać w specjalnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W tym trudnym okresie związanym z pandemią koronawirusa oraz w perspektywie zbliżających się wakacji, w które to zapewne jak od lat będzie bardzo ciężko z pozyskaniem dawców krwi, zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie urzędowej akcji krwiodawczej wśród Pracownic i Pracowników. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, potrzebni są dawcy wszystkich grup krwi, a szczególnie: O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-.

Podczas akcji obowiązywać będą dodatkowe procedury wdrożone na czas epidemii koronawirusa, aby krwiodawcy byli w odpowiedni sposób chronieni.

Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, po lekkostrawnym posiłku. Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu informuje równocześnie, że krew można oddawać nie tylko podczas takich akcji wyjazdowych jak ta planowana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ale także stacjonarnie w siedzibie i oddziałach RCKiK we Wrocławiu, Głogowie, Legnicy i Lubinie.RCkIk
Skip to content