Ogólną radą na upały jest uważać na siebie, zwracamy uwagę, że osobom wystawionym na działanie słońca grożą udary cieplne, zasłabnięcia, utraty przytomności, odwodnienie. To ostatnie zagraża przede wszystkim dzieciom i ludziom starszym, często cierpiącym na niewydolność krążenia.

Do objawów udaru należy wysoka gorączka, czerwona i sucha skóra, nudności, wymioty i zaburzenia świadomości.

Jako profesjonaliści zalecamy unikanie otwartego słońca, szczególnie w godz. 10 – 15. – Dzieci i osoby starsze nie powinny w ogóle przebywać na słońcu. Dzieci, jeżeli już muszą to powinny stosować kremy z bardzo wysokim filtrem. W przypadku osób starszych mamy problem, bo działkowicze siedzą cały dzień na tych działkach – zwracajmy na to uwagę.

Ważne jest nawadnianie: powinniśmy pić do 2,5 l płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody, a zdecydowanie należy unikać napojów bardzo słodkich lub słonych i energetyków. Nie należy przesadzać z ilością napojów izotonicznych.

Jeśli zauważymy osobę, która czuje się źle, ma zaburzenia świadomości, jest rozpalona, jest blada, spocona, „lejąca się” należy czym prędzej wezwać pogotowie:  w tym momencie sami już nic nie zrobicie.

Zycie i zdrowie jest najważniejsze. Pamiętajmy o tym!!!

Skip to content