PIĘCIU WSPANIAŁYCH !

 

 
 
Po raz pierwszy w historii legnickiego pogotowia miało miejsce wielkie święto, które jeszcze długo będzie wywoływać uśmiech jego pracowników i wzbudzać podziw wielu mieszkańców rejonu
W dniu 24 stycznia 2020 odbyło się poświęcenie przez księdza Romana Raczaka i przekazanie jednocześnie pięciu nowoczesnych ambulansów do pracy w zespołach ratownictwa medycznego. Nigdy dotąd pogotowie nie otrzymało tak dużej liczby karetek jednocześnie.
 
Na co dzień Pogotowie Ratunkowe w Legnicy wykorzystuje 21 ambulansów w 7 bazach ratownictwa medycznego: Legnicy, Chojnowie, Głogowie, Jaworze, Lubinie, Polkowicach i Złotoryi.  Potrzeby są zawsze ogromne, gdyż auta te stale jeżdżą do potrzebujących pomocy, dlatego każdy nowy ambulans zastępuje natychmiast te najstarsze. 
 
Wobec tego, 3 nowoczesne karetki, desygnowane przez Ministra Waldemara Kraskę ze środków Ministerstwa Zdrowia, trafiły dziś, przy udziale Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz jego zastępcy Marcina Krzyżanowskiego, do baz w Lubinie, Głogowie i Złotoryi zastępując auta z 2010 i 2012 roku. 
2 kolejne zakupione ze środków własnych będą stacjonować w Legnicy w miejsce samochodów z 2012 roku. 
 
Warto też wspomnieć, że gdy jesienią czyniono starania, aby pozyskać środki na ich zakup spotkało się to z pozytywnym odzewem ze strony prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza, dzięki któremu, już od października ubiegłego roku po ulicach Głogowa jeździ nowoczesny ambulans.
Oprócz tych nowoczesnych karetek, Pogotowie Ratunkowe pozyskało wiele innego nowoczesnego sprzętu, dlatego lista dzisiejszych prezentów jest imponująca:
– Ministerstwo Zdrowia: 3 nowoczesne ambulanse;
– Starostwo Powiatowe Lubin: 4 detektory czadu, 2 pasy piersiowe Auto Pulse, czujniki LNCS DCI, latarki czołowe, rękojeść Macintosh, maski anestetyczne, nosze krzesełko płachtowe;
– Gmina Zagrodno: dotacja do zakupionego krzesełka kardiologicznego;
– Starostwo Powiatowe Legnica: dotacja do zakupu tabletu;
– Gmina Rudna: krzesełko kardiologiczne oraz dotacja do zakupu respiratora;
– Gmina Miejska Chojnów: dotacja do zakupionego krzesełka kardiologicznego;
– Gmina Wiejska Chojnów: dotacja do zakupionego krzesełka kardiologicznego;
– Dolnośląski Urząd Wojewódzki: dotacja do zakupionego defibrylatora;
– Pogotowie Ratunkowe w Legnicy: 2 nowoczesne ambulanse, które nie mogłyby być kupione, gdyby nie wyżej wymienieni darczyńcy, którzy wsparli swoimi dotacjami zakupy niezbędnego sprzętu medycznego.
 
Obecny, nowoczesny i wyposażony w nowe technologie tabor wymusił na pracownikach konieczność podniesienia kwalifikacji. 
W ubiegłym roku blisko 40 procent pracowników dzięki środkom z Krajowego Funduszu Szkoleniowego zdobyło prawo jazdy kategorii C oraz przeszło kurs doskonalący technikę jazdy autami uprzywilejowanymi kategorii C. W tym roku planowane jest przeszkolenie dalszych 20 procent pracowników dzięki czemu wszyscy będą mogli bez przeszkód usiąść za sterami nowoczesnych, gdyż kolejnych 40 procent kierowców powyższe uprawnienia posiada od dawna.
Skip to content